. Taniec pokazowy wykonywany przez grupę taneczną może stanowić dodatkową atrakcję na wielu wydarzeniach. Organizatorzy różnych festiwali oraz imprez masowych chętnie korzystają z usług oferowanych przez grupy zespół kobiecy, właśnie dlatego, że tańce pokazowe są zawsze mile widzianą atrakcją dla uczestników danego wydarzenia. Grupy taneczne mogą także występować na mniejszych imprezach okolicznościowych, jak na przykład na weselach, urodzinach, czy innych spotkaniach. Z występów tancerek korzysta wielu organizatorów imprez, zarówno tych przeprowadzanych na mniejszą, jak i większą skalę. Grupy taneczne oferujące różnego rodzaju tańce pokazowe występują na różnych wydarzeniach z odpowiednim repertuarem. Im szerszy repertuar posiada dany zespół taneczny, tym posiada większe możliwości występowania na różnego rodzaju wydarzeniach.
Jaka jest rola tańców pokazowych w kulturze
Taniec jest bardzo ważnym elementem kultury niemal każdej nacji w różnych zakątkach świata. Wiele kultury wyodrębniło własne tańce narodowe, które wykonuje się podczas specjalnych uroczystości. Współcześnie można wyróżnić wiele gatunków tańca, a dzięki procesowi globalizacji możliwe jest uczenie się różnych tańców pochodzących z różnych części świata. Taniec pokazowy jest po prostu takim tańcem, który jest wykonywany przed jakąś publiką. Do tańców pokazowych można więc zaliczyć wszystkie rodzaje tańca, które są obserwowane przez odbiorców. Pokazy taneczne odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnej kulturze, gdzie są wykorzystywane w różnego rodzajach przedstawieniach teatralnych, festiwalach czy imprezach okolicznościowych. Wiele tańców, które są przedstawiane jako tańce pokazowe, posiada wieloletnią tradycję. Przykładowo tradycyjny taniec brzucha wywodzi się z kultury Bliskiego Wschodu, zaś kankan wywodzi swój początek od dziewiętnastowiecznych przedstawień teatralnych we Francji. W zależności od rodzaju imprezy pokazy taneczne mogą być bardziej nowoczesne lub mogą sięgać do tradycyjnych rodzajów tańca.
Występy taneczne dla dzieci
Grupa taneczna wykonująca tańce pokazowe posiada spory repertuar, zarówno dla dorosłych widzów, jak i dla dzieci. Pokazy taneczne dla dzieci najczęściej zawierają jakiś motyw przewodni, wokół którego zbudowana jest choreografia, stroje oraz dobierana jest muzyka. Tematyczne tańce pokazowe dla dzieci mogą być przedstawianie na różnego rodzaju festiwalach rodzinnych, imprezach okolicznościowych lub innych wydarzeniach, w których uczestniczą młodsze osoby. Przykładowym motywem przewodnim takiego tematycznego tańca pokazowego dla dzieci mogą być piraci, gdzie grupa taneczna jest przebrana w odpowiednie stroje i przygotowuje widowisko zgodnie z wybranym tematem. Tematyczne tańce pokazowe są z pewnością dobrym pomysłem jako dodatkowa atrakcja dla dzieci na różnego rodzaju wydarzeniach. Ponadto zespół taneczny może ułożyć choreografię do wybranej przez organizatora piosenki czy utworu muzycznego. Tematyczny taniec pokazowy powinien być także odpowiednio dobrany do grupy wiekowej dzieci, żeby występ wydawał im się jak najbardziej interesujący.
Jakie istnieją rodzaje tańców pokazowych
Taniec towarzyszy ludzkości od wielu wieków, nic więc dziwnego, że obecnie można wyróżnić wiele rodzajów tańców, zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych. Pokazy taneczne są jednym z wielu sposobów wykorzystywania tańca w różnych wydarzeniach. Taniec pokazowy nie jest jednym, konkretnym gatunkiem tańca, jest to bardziej rodzaj przedstawienia jakiegoś układu tanecznego. Taniec pokazowy przy przedstawianiu danej choreografii może korzystać z różnych gatunków i rodzajów poz tanecznych. Przykładowymi rodzajami tańców, które mogą być wykorzystane jako pokazowe, są samba brazylijska, kankan, taniec rewirowy czy nawet taniec brzucha. Ponadto istnieje wiele tak zwanych tematycznych tańców pokazowych, pod które dobiera się odpowiednią muzykę i stroje. Taniec pokazowy może być także zorganizowany na polecenie klienta, gdzie tworzy się choreografię pod indywidualne potrzeby. Nie istnieje więc jeden rodzaj pokazów tanecznych, można niemal pokusić się o stwierdzenie, że każdy rodzaj tańca może się stać tańcem pokazowym, jeśli nie w całości, to przynajmniej w jakiejś części.